جدیدترین ها
Home / ICT / شبکه و زیرساخت / +Network / DHCP و اجزای مورد نیاز آن – آموزش مقدماتی شبکه – درس پنجاه و سوم

DHCP و اجزای مورد نیاز آن – آموزش مقدماتی شبکه – درس پنجاه و سوم

DHCP یکی از پروتکل های tcp/ip می باشد که روشی جهت اختصاص ip address به کامپیوترها به صورت اتوماتیک را برای ما فراهم می کند.
تمامی هاست های موجود در tcp\ip مانند کامپیوترها و سایر ابزارهای شبکه نیاز به آدرس ip مختص خود دارند تا بتوانند درون شبکه به درستی عمل کنند.
مدیر سیستم می تواند به صورت دستی ip address و تنظیمات مربوط به هر کامپیوتر را بر روی آن اعمال کند و یا می تواند از DHCP جهت اختصاص ip address به صورت اتوماتیک استفاده کند.

از آنجا که دی اچ سی پی به صورت متمرکز اختصاص ip address را مدیریت و کنترل می کند، می تواند از ایجاد conflict در ip address یعنی اختصاص دو آدرس ip مشابه به صورت اشتباه جلوگیری کند که این عمل موجب کاهش کار ادمین و کاهش نیاز به تعدد مدیر سیستم خواهد بود.
DHCP برای یک دوره زمانی خاص که list period نام دارد، آدرس ip مربوط به هر دیوایس را حفظ و نگهداری می کند، از طریق DHCP می توان سایر تنظیمات مورد نیاز سیستم از جمله روتر، default gateway ، dns و wins را به صورت اتوماتیک همراه ip address به کلاینت ها اختصاص داد.

اجزای مورد نیاز در DHCP

هنگامی که یک کامپیوتر به شبکه اضافه شود، نیاز به اعمال تنظیمات tcp/ip مربوط به subnet مورد نظر دارد.
client یک بسته d.h.c.p به صورت broadcast را به منظور جستجو به دنبال dhcp server موجود در subnet مربوطه که بتواند تنظیمات شبکه بر رایانه اعمال کند می فرستد.
هنگامی که دی اچ سی پی سرور درخواست را دریافت کرد، تنظیمات لازم را برای کلاینت مورد نظر می فرستند..

overview of Dynamic Host Configuration Protocol

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *